Tarwegras en glutenallergie:
hoe zit dat?

 

 

 

 

 

Geschreven door
Annick


6 augustus 2018 | Gezondheid


Deel deze blog

 

H

oe zit dat? Kun je sap van tarwegras drinken wanneer je glutenallergie hebt? Mensen met coeliakie kunnen onder geen beding gluten binnenkrijgen; maar bevat tarwegras wel gluten? Wij zochten het voor je uit.

 

WAT IS TARWEGRAS?

Tarwegras zijn gekiemde tarwekorrels. Oftewel, het gras dat groeit uit tarwezaden. Tarwegras is dus het jonge plantje van tarwe. Omdat er in tarwe uiteindelijk natuurlijk gluten zitten, zou je misschien denken dat er in tarwegras ook gluten zitten. Maar is dat zo?

Tarwegras en gluten; hoe zit dat?

ZITTEN ER GLUTEN IN TARWEGRAS?

Gluten vind je in volgroeide granen als tarwe, spelt, rogge en gerst. De graankorrels die het gewas heeft geproduceerd bestaan uit een zemel, een kiem en een meelkern (het endosperm).

Gluten zijn een groep eiwitten (glutenine en gliadine) die zich in het endosperm van een graankorrel bevindt.

Door de benaming zou je denken dat er gluten in tarwegras zitten. Tarwegras is alleen nog niet volgroeid. Eenvoudig gezegd zit de plant nog in haar ‘kinderfase’. Het is nog geen echt graan geworden.

In deze groeifase heeft nog geen aren kunnen vormen (dat ‘pluimpje’ aan het uiteinde van het gewas). In de aren bevinden zich de graankorrels (die dus gluten bevatten). Hiermee is tarwegras van zichzelf glutenvrij.

Zitten er gluten in tarwegras?

IS TARWEGRAS VEILIG BIJ COELIAKIE/GLUTENALLERGIE?

Van nature is tarwegras glutenvrij. Toch is het niet zondermeer veilig om te gebruiken bij coeliakie of bij een intolerantie voor gluten. Tarwegras kan besmet zijn geraakt met volwassen tarwe, waardoor er toch gluten inzitten.

Wanneer een deel van het gewas bijvoorbeeld te laat geoogst wordt, kan het zijn dat zich al zaadjes hebben gevormd. Ook kan er een risico op kruisbesmetting zijn in het verdere productieproces. Wanneer het tarwegras bijvoorbeeld in dezelfde fabriek wordt verwerkt als het volwassen graan kan tarwegras toch gluten bevatten.

Wanneer je zeker wilt weten dat je tarwegras écht glutenvrij is, dan zijn er twee opties:

1. Tarwegras zelf verbouwen, zodat je precies weet wanneer je het moet oogsten;

2. Een gecertificeerd glutenvrij tarwegrasproduct kopen. Wanneer dit op de verpakking staat weet je dat de productieketen vrij is van gluten.

 Tarwegras is van nature glutenvrij. Toch kan er kruisbestuiving ontstaan.

IS TARWEGRAS VEILIG BIJ GLUTENALLERGIE OF NIET?

Tarwegras is de onvolwassen variant van het graan. Daardoor bevat het nog geen zaden en daarmee is het glutenvrij. Tarwegras kan wel ‘besmet’ zijn met gluten, afhankelijk van het productieproces. Daarom is het niet vanzelfsprekend geheel veilig bij coeliakie. Zelf produceren of een gecertificeerd glutenvrije tarwegrasproduct kopen biedt de oplossing.


LEESTIJD


2 min